Дискус
червен
Дискусите произхождат от бавните води на Амазонка. Там, където реката се разлива и забавя своя ход, в черната вода, след корените на дърветата живеят най едни от най красивите обитатели на аквариума.Всички дискуси имат кръгло сплескано тяло (диск), малка за големината на тялото глава, и едри и изразителни очи. В природата рибите достигат дължина от 15 до 30 см. Половият диморфизъм е слабо изразен, но мъжките по правило, са по-едри, мощни с по-развити плавници и ярка окраска.Именно невороятно красивата окраска ги е направила любимци на всички акваристи по света. За отглеждането на дискусите е необходим просторен аквариум с вместимост над 200 – 250 л, висок, с филтър и нагревател. Условията за отглеждане са следните : твърдост на водата до 12 dGH, Ph 5,8 -7,2, температура на водата 25 -28°С. Нужно е редовно да се подменя водата. Храната трябва да бъде доброкачествена и редовна : чист тубифекс, готови храни, ларви. Рибите лесно могат да се приучат към комбинирани храни. Те много бързо свикват с един вид храна, главно тубифекс, което не трябва да се допуска. Редовната подмяна ва водата и балансираното хранене се явяват решаващ фактор за нормалното полово съзряване и подготовката на рибите за развъждане. Дискусите се развъждат в аквариум с минимална вместимост от 150 л и височина 50 см. Показателите на водата в размножителният аквариум са : твърдост -около 4dGH, pH- 6-6,5 ,температура 28 - 30°С. В качеството на хайверен субстрат се използват тесни и високи керамични саксийки, широколостни растения, пластмасови пластини във вид на листа. Двойката риби се образува самостоятелно. Продуктивността на дискусите е до 350 хайверни зрънца, обикновено много по-малко. Личинките се появяват след 50-60 часа, а след 3-4 денонощия малките се оформят и започват да се хранят с кожния секрет на възрастните риби, задържайки се върху тялото на родителите си. В това се състои главната особеност и трудност на развъждането - по една или друга причина родителите не отделят секрет и изяждат хайвера или малките си. При наличието на секрет размножаването зависи от "добрите намерения" на двойката и своевременното захранване на малките с дребен планктон
Тетра
Разпространени са в басейна и водоемите на р.Мадейра /Ю.Америка/. Дължина до 6 см. Тяло изтеглено, отстрани сплескано, профила на корема е по-изпъкнал от този на гърба. Устата е горна. Имат мастен плавник. Тялото е прозрачно, светло сиво-жълто със синкав или зеленикав блясък. От хрилното капаче до опашката минава тънка ивица с блестящ зелен цвят. Самеца е по-малък, по-строен., Миролюбиви, стадни, скачащи и много подвижни риби. Придържат се към средните и горни слоеве на водата. Може да се отглеждат в общ, закрит отгоре аквариум с растения, но и достатъчно голямо място за плуване. Вода: 22-26°С, dН до 30°, рН 6-7,8. Храна: жива, заместители. Не се хранят от дъното. Размножителен аквариум със сепараторна мрежа и дребнолистни растения, на които самката хвърля хайвера /до 500 зърна/. Преди хвърлянето семеца и самката да се държат отделно. За размножаване се слага двойка или група риби с преобладаване на самците. Вода: 26-28°С , dН до 10°, рН 6,8-7,2. Осветление слабо. След хвърлянето рибите се отделят. Инкубационен период 1-1,5 денонощия, малките плуват след 3-4 денонощия. Стартова храна при хранене на малките:"жива прах". Полова зрялост след 6 месеца.
Златна рибка
Родината на златната рибка е Китай. Селекцията им е продължила дълго, оформяйки богато разнообразие на видове.Мирни спокойни риби, обичат да се ровят в грунда, взискателни към високото съдържания на кислород във водата. Може да се отглеждат заедно с други спокойни риби. Размера на аквариума се избира като 10 л вода на 1 риба при наличие на аерация и 15 л без нея. Засаден с растения (но не с дребни листа, тъй като по тях се събира мръсотия, която се издига от грунда при ровене в него), заоблени камъни, корени. Вода: 15-24°С, dH 8-25°, рН 6-8, ежедневна смяна на 1/10 от обема, аерация, филтрация (желателен е биологичен филтър). Храна: жива, растителна, заместители. Готовата за хвърляне самка е с дебел, пълен с хайвер корем. При самеца на хрилните капачета се появява размножителен обрив и той плува след самката, придържайки се близо до яйцеполагалото й. За размножаване се слагат 2-3 самеца и 1 самка на възраст 2-3 години, които преди това се държат 2-3 седмици отделно. Развъден аквариум с дължина от 80 см с пясъчен грунд, положен с наклон към едната страна и с дребнолистни растения. Вода свежа, ниво 20-25 см. Температура 24-25°С. Самката хвърля до 10 хиляди зърна. След хвърлянето рибите се отделят и субстрата с хайвера се пренася в инкубатор, желателно осветен от слънцето. Температурата в инкубатора трябва да бъде постоянна, тъй като колебания от 5°С са гибелни за хайвера. Инкубационен период 2-4 денонощия, малките плуват след 2-5 денонощия. Стартова храна: зоопланктон.
Гамбузия
Обитава реките и езерата на САЩ и Мексико.Тялото е е изтеглено на дължина, невисоко, в предната си част леко сплескано. Живородни.Самеца има гоноподий. Хайвера се опложда в тялото на самката и тя ражда напълно оформени малки, които веднага започват да се хранят. Рибите са стадни, нерядко разкъсват плавниците на другите риби, понасят големи колебания на температурата, придържат се към средните и горни слоеве на водата. Отглеждат се във видов аквариум. Места засадени с растения. Вода: 15-35°С, dH 10-40°, рН 6-8,8. Понасят соленост до 5 г/л. Храна: жива, растителна, заместители. Бременната самка с закръглен корем се премества в отделен, добре засаден с растения аквариум с вода от 22°С (но не по-ниска, от тази при отглеждането). Продължителност на бременноста 20-35 денонощия. Самката преследва малките. Стартова храна: зоопланктон. Полова зрялост след 2-3 месеца.
|